Az evezést a hideg idő ellenére sem szeretnénk abbahagyni. Ha nem szállhatunk vízre, elvonási tüneteink kezdenek kialakulni. 🙂
Ha előre átgondoljuk az előttünk álló túrát, végig fincsi melegen tudjuk tartani testünket. Ez nem a rögtönzés terepe! Ha beázunk vagy átfúj rajtunk a szél, sokáig emlékezni fogunk arra a túrára, de nem azért, amiért szeretnénk.
Jó tudni tehát, hogy megfelelő felszereléssel és ruházattal ugyanolyan komfortosan tudunk maradni a vízen, mint amikor melegebb van.
De van pár dolog, amire érdemes figyelni…
Fejed, lábad, kezed legyen melegben! Fontos!
Egy meleg, vízálló sapka ami véd a felfröccsenő víztől, aranyat ér! Lábadra mindenképp vegyél fel meleg zoknit, vízálló vagy neoprén vízicipőt. Kezed neoprén pogie-ban, vagy neoprén kajakos kesztyűben tudod melegen tartani.
Hullámszoknya? Mellény? Biztonság!
Ezek akkor is hasznos cuccok, ha épp nem hullámzik alattad a víz, vagy ha amúgy sosem hordasz szoknyát! Egy neoprén spicó, magyarul “spritzdeck” 😂 pl. megtartja a meleget a beülőben a teljes testednek, deréktól lefelé!
Mennyivel magabiztosabban tudsz úgy evezni, hogy sosem folyik be rajta keresztül a víz egy-egy manőverezés közben.
A biztonsági mellény is jól melegít, és hideg időben különösen fontos viselni, hogy ha esetleg mégis vízbe kerülsz, minden másodperc számít, amíg melegen tartja a tested.
Öltözz a víz hőmérsékletéhez!
Ha nem az eszkimóforduló gyakorlása vagy mentések tanulása a célod, nem tervezel, hogy teljes testtel a vízbe kerülsz. De ez mégis előfordulhat. Nyilván nem Veled, de mással. 🙂
Ahhoz, hogy amíg társad visszasegít a hajóba, vagy önmentést csinálsz, hogy melegben maradj és ne vacogj fél perc után a vízben, fontos hogy az öltözet kiválasztásánál a víz hőmérsékletét vedd alapul.
Lehet hogy szikrázó téli napsütéshez van szerencséd, de a víz ugyanúgy csak néhány fokos ilyenkor, mint borús időben.
A réteges öltözködés segít abban hogy akár túra közben is finomhangold a meleg-faktort, hiszen egy tempós edző-evezés más igénybevétel, mint egy kellemes természetben andalgás a vízen.
Tapasztald ki, mennyire vagy fázós, és figyelj arra, hogy ne vegyél magadra túl sok réteget, ami gátol a mozgásban – a szárazruha alá bőven elég egy pihe-puha meleg polar réteg, esetleg egy vékony aláöltözővel.
Fontos, hogy kerüld a pamut anyagokat ilyenkor, mert megszívja magát nedvességgel, és hűt.
Ha nem tervezel még szárazruhára beruházni, felsőtestre legalább félszáraz felsőt vegyél (ennek nyaka és csuklórésze általában neoprén, míg a szárazruhánál és felsőknél vízzáró latex), mert ez szél-, és eső-állóságot biztosít, illetve csökkenti a becsordogáló víz mennyiségét a ruhád alá.
Amikor megpihensz
Téli túrákra vigyél magaddal meleg italt, illetve egy plusz szélálló kabátot, nagyméretű esődzsekit, amit csak magadra kapsz (akár a mellény fölé), hogy amíg pihensz vagy ebédelsz, bent tartsd a meleget, mint egy kis mobil sátor.
Hasznos ilyenkor lecserélni a neoprén sapidat egy meleg, kötött, szintén szélálló darabra.
Sok örömet kívánunk Neked a téli tájakon, kajakban, kenuban, melegben és békében a természetben.