avagy első, de biztosan nem utolsó BCUK (British Canoeing / PaddleUK) Sea Kayak Leader képzésem Anglesey-ben (Wales), a tengerikajakozás európai Mekkájában
Novemberben egy hat napos tengeri túravezetői képzésre tértem vissza Anglesey-be. Igazi csodás kaland, hat nap teljes extázisban, tele élményekkel!
Tengerikajakos megszállottként évek óta igyekszem minél többször élni a lehetőséggel hogy tengeren evezzek. Ennek része volt az elmúlt két évben egy Anglesey-i és egy Pembrokeshire-i túra is, így nagyjából sejtettem, mire számíthatok. 🙂
Izgatottan, lelkesen és egyedül nekivágtam a kalandnak – na de ez a hat nap minden várakozásomat felülmúlta. Az Explorersnél hagyománya van a Wales-i túravezetői képzéseknek, és hatalmas köszönet azért, hogy bemutatásokkal és szponzorként is támogattátok a képzésemet.
MI IS EZ?
A BCUK-nál többféle minősítés elérhető, ilyenek a Sea Kayak Award-ok, amik a kajakos tudásról szóló bizonyítványok. Ezekre akkor lehet szükség, ha komoly terepen szeretnél túrázni, és a helyszínen bérelnél kajakot, ahol kérhetik a kölcsönzők tőled, mint egy autókölcsönző a jogosítványodat. Ez tehát az egyéni kajakos tudásról szól.
A Sea Kayak Leader (SKL, korábban “4-star Leader”, Tengeri Túravezető) és az Advanced Sea Kayak Leader (ASL vagy ASKL, korábban “5-star Leader”) azon felül, hogy jó kajakos, képzett abban, hogy biztonságosan tervezzen túrát, vezessen csoportot a képesítési szintjének megfelelő körülmények között, és szakszerűen kezelje az esetleges vészhelyzeteket (elsősegély, parti őrség, hajójavítás, csoportdinamikai kérdések stb.)
A Sea Kayak Coach (Tengerikajakos edző) az előbbi tudáson felül rendelkezik speciális szaktudással ahhoz, hogy oktasson, akár túravezetőket is.
KAJAKOS MEKKA
Két éve jártam már itt az Explorers csapatával. A tengertől 5 perc sétára, szélvédett helyen elhelyezkedő szálláshely újra elvarázsolt.
Ebben a központban MINDEN a kajakozásról szól, hiszen kajakosok hozták létre kajakosoknak.
A többiekkel a kajakozás szeretete által régi barátként lehet beszélgetni már az első találkozáskor, másnap folytatva az élmények megosztásával.
Mindenki segít, támogat, ott van neked. Mikor elakadunk az egyik házi feladatunkkal, rögtön van, aki tovább lendít minket a megoldás felé. Ehhez adottak a közösségi terek, nagy konyha, óriási felszerelés-szárító szoba. A kertben reggelente nyulak szaladgálnak, a parkoló tele kajakkal, fenséges napfelkelte…
A tengeri táj tündérmesébe illő – óriás sziklák, szigetek, hullámok és állóhullámok, sodrás. Itt aztán minden van, amire egy tengerikajakos vágyik! Az élővilág változatos és csodás, fókák úsznak körülöttünk vagy csapatostul kíváncsian utánunk. A 10-20 fős delfinraj láttán még a tapasztalt helyi erőnek is elakad a szava.
Eddig is tudtam, ahhoz hogy valaki jó tengeri túravezető legyen, nem elég ha jó kajakos. Viszont itt tudatosult bennem, hogy egy túravezető már nem arra koncentrál, hogy maradjon a hajóban a hullámok között, kormányozzon lapáttal, vagy hogyan evezzen ki a partra szörf-hullámban, mert ez már olyan mint az úszás vagy a biciklizés, nem kell gondolkodni rajta!
Sokkal-sokkal több ez: rengeteg mindenre és mindenkire figyelni egyszerre, tudatosnak lenni, jó döntéseket hozni a megfelelő pillanatban percről percre egy túra egésze alatt. Előre tervezni, figyelni a csapatra, a változó időjárásra, a körülményekre, ha kell, újratervezni.
Mindig kell lennie egy előre eltervezett B és akár C tervnek is, és ha úgy alakul a nap, ezeket ott helyben rögtönözni. És amit a túrázó ebből észrevesz, az annyi csak, hogy szuper volt a túra!
VÉGTELEN TANULÁS
Az első napon a túravezetési alapok elméleti délelőttje után némileg lezsibbadt aggyal indultunk az aznapi vízreszállóhelyre.
Képzés társammal, Michael-el hamar felfrissültünk, mikor Mirco, az ötcsillagos oktatónk az első öt percben bevitt minket egy sziklás átjáróba, és kedvesen, de határozottan mondta hogy na akkor most itt a hullámosban a sziklák közötti átjáróban boruljon egyikőnk, és kezdjük el a társmentés gyakorlását. Fél perc múlva már fülig érő szájjal úsztunk a sziklák között a tizenpár fokos vízben! Szó szerint egyből a mélyvízbe 🙂
Ez így folytatódott napokon át, minden percben újat tanulva. Vagy a meglévő tudást csiszolva haladtunk témáról témára, gyakorlatról gyakorlatra.
TERVEZÉS
A wales-i különleges ár-apály és az ebből keletkező sodrásoknak, illetve a tide race-eknek (állóhullám) köszönhetően gyakoroltuk azt a fajta túratervezést, ami itt jóval összetettebb, mint pl. a Földközi tengeren. Egy sikeres túranap itt komoly számításokat igénylő feladattal indul!
Minden este házi feladatként meg kellett terveznünk két lehetséges útvonalat a várható időjárási és vízállási körülményeknek megfelelően, kiszállóhelyekkel, pihenőhelyekkel, időzítéssel, kompletten.
CSOPORTMENEDZSMENT
A vízen a gyakorlatban túravezetési technikák és módszertanok, csoportdinamika, nehéz helyzetek kezelése, nem várt események megoldása mind-mind folyamatosan terítékre kerültek, és mindeközben szinte észrevétlenül egy teljes napot eltöltöttünk navigációs gyakorlatokkal is.
Hiába tűnhetett úgy, hogy “csak” evezünk egy nyugodtabb napon, oktatónk közben minden percben töltötte a tudást a fejünkbe az áramlásokról, a víz olvasásáról, a trükkökről.
SPECIÁLIS HELYZETEK
Gyakoroltunk rengeteg helyzetet, és technikát – megtanultuk hogyan kell egy sziklán egy csoporttal biztonságosan “landolni”, vagy hogyan tudunk egy sérült vagy eszméletlen társunkat a szárazföldre szállítani, akár szörf-hullámban a partra, akár egy sziklára.
Mi a protokoll, ha hívni kell a parti őrséget? Hajóürítések a vízen – szintén kifogyhatatlan téma, rengeteg új módszer. Társ-, és önmentés rengeteg különleges helyzetben, legyen az tide race (állóhullámos-sodrásos víz) vagy sziklás hullámos környezet. Hogyan kezeljük a csapattól elkalandozó túrázókat? Hogy támogassuk a magukban kevéssé biztosakat?
HASZNOS TRÜKKÖK
Mirco rengeteg, saját tapasztalatból származó apró tippet-trükköt mutatott. Pl: már tudom, hogyan lehet erőkifejtés nélkül kajakot kiüríteni kikötéskor, miért jó ha túravezetőként van nálam néhány flipchart mágnes egy túrán, hogyan üríthetek megtelt tárolót a vízen, vagy hogyan tudom könnyen elővenni a hajó orrába pakolt, kézzel elérhetetlen felszerelést.
Hogyan tudok úgy evezni, hogy a hajómat követő kíváncsi fóka családban folyamatosan tudjak gyönyörködni.
(Az, hogy hogyan hívjam közelebb a kb. 20 fős delfin kolóniát, akik előttünk játszottak önfeledten a vízben – na ez még hátra van!)
TENGERIKAJAKOS UNIVERZUM
Az incident management részeként elmentünk a helyi RNLI (Royal National Lifeboat Institution) egyik gyakorlatát megnézni, és találkozni az önkéntes profikkal, akik perceken belül ott vannak, ha szükség van rájuk egy vészhelyzetben.
Rövid (és bennfentes 😉) látogatást is tettünk a SKUK (Sea Kayaking UK) és Celtic Paddles gyárába, ahol az igazi csoda tengerikakajok és a legjobb lapátok születnek!
SZINTÉZIS
A hatodik napon élesben is kipróbáltuk magunkat. Michael-el felváltva vezettünk egy kis csoportot, akiket direkt a mi gyakorlatunkra toborzott az oktatónk. Na, ezen a napon “véletlenül” mindig történt valami: borulások, sérülések, páni félelem, és volt egy, a leglehetetlenebb helyzetekben elkalandozó kajakosunk – pl. akkor is lelépett, amikor épp mentés folyt.
Biztonságos körülmények között tudtuk a szimulált való életben is kipróbálni az előző öt napon tanultakat úgy, hogy utána minden helyzetet részletesen elemeztünk.
Folyamatos, komoly tanulás minden percben, és egyben óriási játék – kaland a javából, a már meglévő tudás tovább mélyítése, és sok új ismeret szerzése.